Çaldıran 'Beyaz Saray'ına kavuşuyor

Türkiye'nin en soğuk ilçesi olarak bilinen Çaldıran İlçesi, yeni bir yatırıma daha kavuşuyor. Çaldıran'ın ilk 'Domates Serası'nı hayata geçiren, Çaldıran ilçesine bu anlamda farklı bir değer katan işletme sahipler

ÇALDIRAN 28.09.2021 10:42:56 0
Çaldıran 'Beyaz Saray'ına kavuşuyor
Tarih: 01.01.0001 00:00

Türkiye’nin en soğuk ilçesi olarak bilinen Çaldıran İlçesi, yeni bir yatırıma daha kavuşuyor. Çaldıran’ın ilk ‘Domates Serası’nı hayata geçiren, Çaldıran ilçesine bu anlamda farklı bir değer katan işletme sahipleri, bu kez de ilçe için önemli ihtiyaç olan otel yatırımını hayata geçiriyor.

Van’ın tarihinde ilk kez kurduğu domates serası ile Antalya gibi illere domates ihracatı başlatan genç girişimciler, Çaldıran’ın makus talihini değiştirmeye kararlı. Domates serası ile yetinmeyen genç girişimciler, Çaldıran için Beyaz Saray’ın andıran yeni bir yatırıma daha imza atarken, söz konusu yatırımların Çaldıran’ın çehresini, ekonomik yapısına büyük katkı sağlayacağı ifade edildi. Termal su kaynaklarına elverişli olan Çaldıran ilçesi, yatırımcıları cezbederken, yeni yapılacak 100 yatak kapasiteli otelin, ilçenin hem vizyonuna, hem de ekonomik ve istihdam yapısına ön ayak olacağı belirtildi.

OTEL, BEYAZ SARAY’I ANDIRIYOR

100 yatak kapasiteli, 16 adet termal havuzlu müstakil apart daire, 24 adet otel odası, 2 adet termal havuz, 2 adet çocuk havuzu ve 2 adet jakuzi, 300 kişilik cafe ve restorant ile önemli bir yatırımı Çaldıran’a kazandırmanın mutluluğunu yaşayan genç girişimciler, Çaldıran’ın her türlü yatırımı hak ettiğini dile getirdiler.

DOMATES SERASI BİR DEVRİMDİ

Türkiye’nin özellikle kış mevsiminde eksi 40-50 dereceye varan dondurucu soğuk havası ile bilinen Çaldıran’da yapılan domates üretim tesislerinin bir devrim niteliği taşıdığını belirten yetkililer, otel inşaatının da aynı şekilde bir devrim niteliği taşıdığın dile getirdiler. Büyük bir cesaret ve işbirliktelik örneği sergileyerek bölgenin en büyük domates üretim tesisini kuran, bunun yanı sıra Çaldıran’ın en büyük otelini de hayata geçirmeyi hedefleyen işletme sahipleri, “Domates üretim tesisini kurarken, ‘bu soğukta domates mi yetişir” gibi yaklaşımlarda çok karşılaştık. Bugün hamdolsun Antalya gibi Dünyanın her tarafına meyve, sebze ihraç eden bir ile domates ihraç ediyoruz. İnsan yeter ki istesin, azimli olsun ve destek görsün. Bugün ayda 150 tona yakın domatesi ihraç eden konuma geldik. Çaldıran jeotermal su kaynakları bakımından zengin bir ilçe. Büyük bir cesaret örneği göstererek termal su ile bugün tonlarca domates üretiyoruz. Bu Çaldıran tarihinde bir ilk ve devrim niteliği taşımaktadır. Bugün gururla Van’ın domatesini dünyaya ihraç ediyoruz. 4 yıl önce yaptığımız bu devasa yatırım, Çaldıran için bir çıkış yolu oldu. Çaldıran artık yüzünü sadece İran’a değil, Türkiye’nin diğer illerine hatta başka ülkelere döndürmeyi başardı. Bu gerçekten Çaldıran için ekonomik ve turizm anlamında bir çıkış noktası oldu. Nitekim yaptığımız otel de bu çıkış yolunun önemli bir halkası olacak durumdadır”

2 BİN 50 RAKIMDA LÜKS BİR OTEL

2 bin 50 rakamlı Çaldıran’ı turizm açısından zirveye taşıyacak otel çalışmaları hız kazanırken, termal sularla yapılacak kaplıca tesisleri ile ilçe yeni bir vizyona hazırlanıyor. Domates üretim tesisi, otel, kaplıcalarla Çaldıran’ın cazip bir ilçe haline geleceğini belirten otel yetkilileri, “Çaldıran’a yeni bir yatırımı kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Jeotermal su kaynakları bol olan ilçemizde çok farklı yatırımlar yapılabilir. Bizler domates üretim tesisleri ile bu işi başlattık, otel çalışması ile bu yatırımı bir adım daha ileriyi taşımayı hedefliyoruz. Gerekli destekler sağlanırsa eminim daha farklı çalışmalar da Çaldıran’ı gerek ekonomik, gerekse istihdam anlamında ihya edeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştular.