Dilipak AK Partililere “Fahişe” Dememiş!

“AKP’NİN PAPATYALARI” davasında gerekçeli karar açıklandı.

GÜNDEM 15.10.2023 14:25:00 0
Dilipak AK Partililere “Fahişe” Dememiş!
Tarih: 15.10.2023 14:41

Dilipak duruşmadan sonra KADEM’in sosyal mediadan yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

“AKP’nin Papatyaları” davası ile ilgili “Gerekçeli karar” yayınlandı. Kara göre, Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, AK Partililere ve KADEM üyelerine “Fahişe” dememiş. Mahkeme  KADEM ile ilgili olarak hiçbir suç isnadında bulunmazken, “AKP’nin Papatyaları” ifadesini incitici buldu.

DİLİPAK: “AKP’NİN PAPATYALARI”, AK PARTİ İÇİNDEKİ FETÖ’NÜN ZİHNİYET İKİZİ OLAN AKP’LİLERİN PAPATYALARI
Dilipak Gerekçeli kararda yer alan ifadeler açıklıkla kadınlara yönelik Fahişe ifadesinin kullanılmadığını tesbit ederken, KADEM ve bir kısım media hala aksini yazmaya devam ediyor. Dilipak’a bunu sorduk ve Dilipak bu konuda şöyle dedi: Önce şunu belirtmek zorundayım. Filistin topraklarında  bu olaylar yaşanırken ilk kıblemiz tehdit altında iken benim bu konum bir dağ ile, dağda yeni doğmuş bir serçenin kanadındaki tüy kadar değer taşımaz.. Benim sözünü ettiğim “AKP’nin papatyaları”, AK Parti içindeki “FETÖ’nün zihniyet ikizi” olarak tanımladığım bir kesimle birlikte hareket eden, ironik olarak ANAP’ın dağılmasında önemli etkisi olan bir grub üzerinden misal göstererek, AK Partiyi uyaran bir ifadedir. Bu atasözlerimiz arasında “Teşbihte hata olmaz” şeklinde ifade edilen bir TEŞBİH’dir. Bakın bu söz, (Aksoy, Ömer Asım (1995). Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü 2 Deyimler Sözlüğü. İstanbul: İnkılâp Kitabevi. ISBN 975-10-0128-5.)de, şu şekilde tanımlanıyor: “Yeri geldiği zaman çirkin, kaba bir benzetme ile anlatıma daha etkili bir hava verilmesi saygısızca bir davranış değildir, kimse bundan alınmamalıdır.”
Teşbih (Benzetme): Anlatımı güçlendirmek amacıyla, aralarında ortak nitelik bulunan iki varlık ya da kavramdan, ortak nitelik yönünden güçlü olandan zayıf olana aktarma yapılmasıdır.
Türk dilinde “Beliğ teşbih” diye bir benzetme türü vardır. Bu tür şöyle tanımlanır: ”Teşbihin benzeyen ve benzetileniyle yapılan teşbihtir. Anlam burada etkili ve abartılı biçimde ifade edildiğinden teşbih türlerinin en makbulü sayılır. Beliğ teşbih Batı retoriğinde “metafor” (istiare) olarak tanımlanmıştır. Çünkü beliğ teşbihte benzetme niyetinden ziyade istiarede olduğu gibi anlam aktarımı söz konusudur.”
( https://islamansiklopedisi.org.tr/tesbih--edebiyat#3-turk-edebiyati ) 
“Sui Misan mmisal olmaz” tanımı, ise kötü örnek, örnek olarak önerilmez anlamındadır, burada da tam böyle bir şey yapılmaktadır. ANAP’ın Papatyaları örneğinde olduğu gibi AK Parti içinde “FETÖ’nün zihniyet ikizi” birileri böyle bir yanlışa sebeb olmasın uyarısı yapılmaktadır.
'Sui misal emsal olmaz' günümüzde 'kötü örnek, örnek değildir ve bir yanlış diğer bir yanlışı haklı kılmaz. Şeklinde de izah edilir. Bu bir Mecelle kuralıdır.  "Sui misal emsal olmaz”. Yani kötü örnek örnek olarak alınmamalıdır. Yazımdaki ifadenin bütününden çıkan anlam, AK Parti, ANAP’ın akıbetinden ders almalıdır. Aynı yanlışlar yapılırsa aynı akıbet gerçek olabilir demektir.

DİLİPAK: KADEM KARARI DOĞRU OKUMAMIŞ YA DA ANLAMAMIŞ
Ben duruşmada farklı bir KADEM ve AK Parti gördüm. Kitaptaki ilahı hitapta geçen bir kelimeyi ağızlarına almaktan haya ettiklerini söyleyebiliyorlar. Mesela son duruşmada, bize kimse böyle bir şey söyleyemez diyebiliyorlar. Dehşetli bir güç zehirlenmesi yaşıyorlar sanki bize kimse bir şey söyleyemez diyorlar. Ama mesala Hz. Yusuf’a, Hz.Aişe’ye iftira edebilir birileri ama KADEM’e KADEM üyelerine bviri böyle bir şey söyleyemez. Tabi onların içinde asla hata eden biri olamaz. AK Parrti içinde FETÖ’nün zihniyet ikizi AKP’li diye biri olamaz, AKP’li Papatyalar hele hiç olamaz. Bunlar peygamber evinde bile olabilir  ama bunlarda asla. Beni İsrail oğullarının “Tanrının ailesinden olma” iddiasından daha büyük bir özgüven sözkonusu değil mi bu ifadelerde. Ama artık ellerinde “AKP’nin Papatyaları” sözü üzerinden bir mahkeme kararı da var. Ama nasıl oluyorsa, kendi içlerindeki birilerinin partilerine zarar verme uyarısını kendi üstlerine alınan birilerin tepkisine şahid oluyoruz.
İddianamede KADEM ile ilgili bir suç isnadı yok. Kendi şikayet dilekçelerini iddianame zannedip, AK Partiye yönelik bir eleştiriyi kendi üstlerine alınmanın ötesinde, Son savcılık mütelasında bile kendilerine yönelik bir suçlama olmadığı halde KADEM,  “Fahişe”lik isnadından bir cezaya hükmedilmesine rağmen “AKP’nin Papatyaları” ifadesinden, virgülden öncesi “AK Parti içindeki FETÖ’nün zihniyet ikizi AKP’liler” görmezden gelinerek verilen ceza konusunda AK Partiden henüz bir tepki yokken KADEM’in dava sonucundan kendilerine pay çıkartılmasını anlamak benim için pek mümkün değil. Adında Adalet ve Demokrasi bulunan  bu örgütlerin avukatlarının bu tür beyanları konusunda akıl ve insaf sahihi, AK Parti ve KADEM üyelerine örgütlerindeki bu durumu haber veriyorum. Ben bütün yazımda, sadece kadınları değil, Kadın-Erkek herkesi ele aldığım konu çerçevesinde uyardım. Bu gün de İktidar ve muhalefet herkesi kendi içlerindeki FETÖ’nün zihniyet ikizi grublara karşı, hatta her ferdi, nefsimize taht kurup oturan kibirliği taşlanmış Şeytana karşı uyarılarıma devam edeceğim. Şeytana karşı Hz. İbrahimi, Hz. Hacer misali ve Hz. İsmaili bir duruş gerekli”

DİLİPAK KADEMİN AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
Dilipak KADEM’in duruşmadan sonra sosyal mediadaki açıklamasına karşı bugün Twitter üzerinden tepki verdi. Dilipak konuyla ilgili olarak, “bu durumun güç zehirlenmesinin sebeb olan psikolojik bir tepki olarak değerlendirilebileceğini, bu akılla devam ederlerse sonuçta haddindan fazla,, ihtirasla  ısrarın gayedeki hikmeti yok edeceğini, keskin sirkenin küpüne zarar vereceğini, bu şekilde kaçtıklarını sandıkları şeye doğru koştuklarını, korumaya çalıştıkları değere zarar verdiklerini, öfkeyle kalkanların zararla oturacaklarını, kendi itibarları kadar, başkalarının itibarını da düşünmeleri gerektiğini, kendilerinin başkalarına karşı söylediğinde kıyameti kopartanların ondan daha hafifi bile söyleyince galeyana gelmeleri bir adalet rayışının sonucu olarak değerlendirilemez” dedi.
Dilipak, KADEM’in sosyal mediadaki paylaşıma karşı çıkarak “Dilinin temizliği. İle şöhret bulmuş bir aile ferdini küfürbbazlıkla suçlayanları Allaha havale ediyorum. Bilsinler ki bütün davalatrın temyiz makamı İlahi adalet divanııdır. Orada kapalı kkapılar arkasında fısldaşarak konuşulanlar, şifreli haberleşmeler, akıldan ve kalplerden geçenler de kayıtlıdır. Kem söz sahibine aittir. Başkalarının gözünde çöp arayanlar kendi gözlerindekine baksınlar. Kararı iyi okusunlar. İddianame ve savcılık mütalaasında KADEM ile ilgili bir bölüm yok. Para cezası “AKP’nin Papatyaları” ifadesi ile ilgili ve o konuda da İstinafa gideceğiz” dedi.
 

DİLİPAK, BASININ KARARI VERİŞ ŞEKLİNİ DE ELEŞTİRDİ

Dilipak’ın para cezasına çarptırılması, mediada geniş şekilde haber olurken, haberlerde “Dilipak’ın kandınlara hakaretten ceza aldığığı” yazıldı. Oysa Dilipak kadınlara hakaretten değil, “AKP’nin papatyaları” ifadesinden dolayı cezalandırıldı. Dilipak, bu durumu Twitinde şöyle dile getirdi:

aDilipak (@Abdurrahman Dilipak) gönderi yayınladı: Mediamızın hali böyle. Kadınlara hakaretten mahkum olmadım. Kararda bu iddia reddediliyor. Akp’nin papatyaları dediğim iddiası ile para cezasına çarptırılıdım. Mediamız da konuyu örnekteki gibi çarptırıyor. Kademle ilgili bir karar yok, ak parti susuyor ak parti yerinede kadem… https://x.com/adilipak/status/1713118954829258909?s=51&t=_Lw3uRrG7mNk4cBMtOyoXg

Abdurrahman Dilipak Twitterde KADFEM’ verdiği cevapta şöyle dedi:
Ve nihayet 3.5 yıl sonra "Akp nin papatyaları" davasıni sona erdi. Mahkeme kararında, başından beri şiddetli bir şekilde reddettiğimiz, hiç bit iffetli insana karşı söylemeyeceğimiz, sapkın akımlar için kullandığımız "fahişe ve türevleri" ifadesinin akpartili kadınlar için kullanıldığı yönündeki iddia reddedildi. Böylece büyük bir iftira kampanyası çökmüş oldu. Peki ne oldu ? yazımda geçen "akp nin papatyaları" "akparti nin içindeki fetönün zihniyet ikizi AKP liler" gibi ifadeler hakaret sayıldığı için 42.000 ₺ para cezasına mahkum oldum. Hakkımı üst mahkemelerde arayacağım. Bu kararı ve hala #küfürsüzhayatmümkün hashtag i ile iftira kampanyasına devam eden @kademorgtr ‘yi Allah'a havale ediyorum. Bu kararın takdirini de sizlere bırakıyorum. Bu süreçte desteğini esirgemeyen avukat dostlarıma, arkadaşlarıma ve aileme teşekkür ederim. Mücadelemiz devam edecek.
https://twitter.com/aDilipak/status/1713092578944373160
Dava konusu yazının linki:
https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/abdurrahman-dilipak/akpnin-papatyalari-33008.html

KADEM @kademorgtr ‘den KADEM’in dava ile ilgili açıklaması:
Yazar Abdurrahman Dilipak'ın Akit Gazetesinde 27 Temmuz 2020'de yayınlanan yazısında, vakfımızı da hedef alan ağır hakaretleri nedeniyle açılan dava, mahkumiyet kararı ile sonuçlandı. Mahkeme, sanığı "alenen ve birden fazla kişiye hakaret" suçundan 42 bin TL adli para cezasına çarptırdı. Hak savunuculuğu yapan bir kuruluş olarak hiç kimsenin, kadın ya da erkek bir başkasına hele de kitlelere ulaşacak şekilde hakaret etmemesi gerektiğine inanıyor, kararı bu minvalde hakkaniyetli buluyoruz. Yıllar önce başlattığımız kampanyamızda da dediğimiz gibi, #KüfürsüzHayatMümkün
https://twitter.com/i/web/status/1712838155152261376