Edremit Belediyesi Atık Getirme Merkezi hizmete açıldı

Edremit Belediyesi Atık Getirme Merkezi hizmete açıldı

EDREMİT 6.06.2023 08:58:00 0
Edremit Belediyesi Atık Getirme Merkezi hizmete açıldı
Tarih: 06.06.2023 08:59

Van'ın Edremit Belediyesi, geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla ilçeye Atık Getirme Merkezi kazandırdı. Atık Getirme Merkezi'nin açılışında konuşan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, göreve geldikleri günden bu yana çevre ve Van Gölü odaklı çalışmalara hız verdiklerini ifade etti.

Edremit Belediyesi'nin ilçeye kazandırdığı Atık Getirme Merkezi, Edremit Belediyesi Makine İkmal Kampüsü içerisinde törenle hizmete açıldı.

Edremit Belediyesi, atık yönetim sistemini daha çevreci bir hale getirebilmek amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Edremit Belediyesi, geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak amacıyla Atık Getirme Merkezi'ni ilçeye kazandırdı.

İlçede hizmete giren merkezde, kâğıt, cam, plastik, metal, pil, tekstil atıkları, elektrikli ve elektronik eşya, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar, ömrünü tamamlamış lastikler ve hacimli atıklar için bölümler bulunuyor. Merkeze evlerinde biriktirmiş oldukları geri kazanılabilen atıkları getiren vatandaşlar, geri dönüşüme katkı sağlayarak aynı zamanda ekonomiye ve çevreye de destek sağlamış olacak.

ATLI: "SIFIR ATIK VE SIFIR ATIK MAVİ PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRDİK"

Müzik dinletisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Van Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Kemal Atlı, "Bugün tabii güzel bir gün, biz çevre haftasını kutluyoruz. 5 Haziran Çevre Günü'nü aldığımız bir kararla artık bir hafta boyunca kutluyoruz. Bu seneki sloganımız 'temiz deniz ve temiz dünya.' Bu sabah Sayın Valimizin katılımıyla da depremde ölenlerin anısına Van Denizi'mize bir çelenk de bırakıldı ve arkasından etkinlikler devam etti. Özellikle bizim döngüsel ekonomi, doğaya ve çevreye olan saygı, 2053 emisyon hedefimiz doğrultusunda hem ekonomik anlamda hem de doğaya saygılı olması için sıfır atık ve sıfır atık mavi projelerimizi hayata geçirdik. Bu anlamda ben şu an Van'da bir ilki yaşıyoruz. Atık getirme merkezi olarak ilk defa Edremit Belediyemiz tarafından kuruluyor. İnşallah diğer belediyeler tarafından da devamının sağlanacağını düşünüyorum. Edremit Belediye Başkanımıza, şahsında tüm ekibine, özellikle çevre ve şehircilik konularındaki hassasiyetleri ve uyum içinde iş birliği içinde çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

SAY: "VAN GÖLÜ'NÜN KORUNMASIYLA İLGİLİ ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK"

Daha sonra söz alan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, çevre odakları çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, "5 Dünya Çevre Günü'nde sizleri Edremit'te ve yine bölgenin bir ilki olan atık getirme merkezimizin açılışında misafir etmekten mutlu olduk. Biz özellikle göreve geldiğimiz 2019 bu yana çevre odaklı, Van Gölü odaklı çalışmalarımıza hız verdik. Bu manada atık geri getirme merkezimizin özellikle 2021 itibaren altyapısını, yazışmalarını, hazırlıklarını yaptığımız bir merkezimizdi. Özellikle teknik şartları gerçekten ağır olan, bunların hepsini tek tek yerine getirdik ve bugün açılışını hep birlikte yapmayı Allah nasip etti. Özellikle atık getirme merkezimizin bu noktaya gelişinde, hazırlık aşamasında başta Sayın Bakanımız Murat Kurum'a, özellikle çevre yönetimi genel müdürümüz ve buranın hazırlık aşamasına katkıları olan Genel Müdürümüz Eyüp Karahan'a ve teşkilatına ve çevre şehircilik il müdürlüğüyle özellikle son 4 yıldır çok uyumlu, güzel bir işbirliğimiz var. Sadece Van'ın değil, Van Gölü havzasının Bitlis'in ve bölgenin en önemli su havzalarından biri olan Van Gölü'nün korunmasıyla ilgili, gerek belediye başkanı olmadan önce ve gerekse belediye başkanı olduktan sonra çok ciddi çalışmalar yürüttük. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan hanımefendiyi belediyemizin organizasyonunda, 1 Haziran 2021 tarihinde Van'da misafir ettik. Van Gölü Koruma Eylem Planı Havzası ile ilgili bir sempozyum düzenledik. Onun da çıktıları olarak bir tarafında Yüzüncü Yıl Üniversitesi, bir tarafında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'yla ve Çevre Şehircilik il Müdürlüğü ile yürüttüğümüz bu çalışmanın neticesinde çok kısa bir süre sonra özellikle Van Gölü'nün bundan sonraki hayatını yüzyıllar boyunca sürdürecek, Van Gölü Sürdürülebilir Koruma Eylem Planına geçildi. Bu süreç Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzün ve Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Gülşen Orhan koordinatörlüğünde yürümekte ve bu çalışmaların da bir sonucu olarak 30 Temmuz 2022'de Sayın Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle Van Gölü'nün 430 kilometre etrafı ve Van Gölü'nün kendisi Sürdürülebilir Sit Alanı ilan edildi ve bu ilandan itibaren koruma eylem planının bir başka aşamasına geçildi. Özellikle Tuşba tarafında su atıklarının olduğu yerde dip çamur temizliğinden, Van Gölü'nün yüzey suyu temizliğine kadar Tuşba'dan Edremit'e kadar yine devam edecek. Dip çamur temizliğine kadar tüm çalışmalar, özellikle bu kararnameden sonra hız aldı. Özellikle Van'la ilgili, Edremit'le ilgili ve Van Gölü'yle ilgili çalışmaların tamamında belediyemizin ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzün gerçekten çok ciddi katkıları var. Bu anlamda da emeği geçen tüm herkese, Van adına, Edremit adına teşekkürlerimi, şükranlarımı arz ediyorum" diye konuştu.

ERDEM: "SIFIR ATIK KONUSUNDA DİĞER 12 İLÇEMİZE NAZARAN HEP BİR ADIM DAHA ÖNDE OLDUK"

Son olarak kürsüye çıkan Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, bir hafta boyunca çeşitli programlarla çevre bilinci oluşturma, sıfır atık bilinci oluşturma konusunda çalışmalarının devam edeceğini belirterek, "5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde sizlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda Vali Yardımcısı olarak çevre ve şehircilikten sorumlu birtakım görevlilerimiz var. Bugün sabah itibariyle de il protokolüyle Van Gölü dip çamuru temizliği yaptığımız bölgelerde bir program gerçekleştirdik. İnşallah bugün itibariyle bu haftayı başlatmış bulunuyoruz. Bir hafta boyunca ilimizde çeşitli programlarla çevre bilinci oluşturma, sıfır atık bilinci oluşturma konusunda çalışmalarımız devam edecek. Ben özellikle yürüttüğü projelerle ilimize örnek olan Edremit Belediyesi'ne teşekkür etmek istiyorum. Bakın biz sıfır atık konusunda Edremit ilçesi olarak diğer 12 ilçemize nazaran hep bir adım daha önde olduk. Atık geri getirme merkezlerimiz, atık toplama merkezlerimiz, ayrıştırma kutularımız, diğer hususlar bütün sıfır atıkla ilgili tüm çalışmalarda Edremit Belediyesi öncü bir belediye oldu. Rol model oldu. Bu açıdan ben başta belediye başkanımız olmak üzere, tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.  Gerçekten çok kıymetli bir iş yapıyoruz. Bir diğer hususa Van Valiliğimiz olarak, Sıfır Atık Yeşil Van Projemizi başlattık. Özellikle vatandaşlarımıza geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek amacıyla çeşitli eğitimler, seminerler veriyoruz. Bu noktada ademlerimizden Kur'an Kurslarına kadar bütün kadınlarımıza, çocuklarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Önemli bir gayret içerisindeyiz. İnşallah yıl sonuna kadar Van'da bütün öğrencilerimize ve kadınlarımıza sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda eğitim vermiş olacağız" ifadelerini kullandı.

ERDEM: "GÖLÜ KİRLETEN BÜTÜN ETMENLERİN ÖNÜNE GEÇMEK ORTAK ÇABA İÇERİSİNDEYİZ"

Van'ın tüm ilçelerinde atık geri getirme merkezleri kurmaya çalıştıklarını belirten Erdem, "Tüm ilçelerimizdeki arıtma tesislerini yeniden gözden geçiriyoruz. Olmayanları kazandırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde Van Gölü'nü korumak amacıyla Van Gölü Havza Koruma Planı çerçevesinde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve gölü kirleten bütün etmenlerin önüne geçmek için Van Valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle ortak çabalar içerisindeyiz. Sizden tek bir istirhamım var. Özellikle öğrenciye kardeşlerimden, annelerimizden özellikle bir istirhamım var. Evlatlarımıza, çocuklarımıza, ailemize, çevre bilinci oluşturma noktasında yardımcı olalım, eğitimlere katılalım ve çocuklarımızı çevreyi koruyan, çevreye daha duyarlı birer birey olarak yetiştirmeye gayret gösterelim. Özellikle Edremit'in ve Edremit ilçemizde bulunan sahilimizin ve Van Gölü hafızamızın korunması için elimizden geleni yapalım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Edremit Belediyesi Aile Toplum Merkezi öğrencilerinin hazırlamış olduğu geri dönüşüm defilesi gösteri düzenlendi.

Daha sonra atık pil yarışmasında dereceye giren okullara ödülleri verilirken, Edremit Belediyesi'ne ise sıfır atık belgesi verildi.

Atık Getirme Merkezi, kurdele kesiminin ardından hizmete açıldı. Edremit Kaymakamı Yücel Erdem ve beraberindekiler atık malzemelerde yapılan sergiyi ziyaret etti.

Kaymakam Erdem, daha sonra Atık Getirme Merkezi'nde incelemelerde bulunarak yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Açılışa Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Van Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Kemal Atlı, muhtarlar ve kurum amirleri katıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

 

  •