Endonezya'da zina artık resmen suç

Endonezya’da, evlilik dışı birlikteliği vatandaşlarının yanı sıra ülkedeki yabancılar için de suç sayan ceza kanunu değişikliği tasarısı parlamentodan geçti.

DÜNYA 7.12.2022 09:33:00 0
Endonezya
Tarih: 07.12.2022 09:34

Endonezya Hukuk ve İnsan Hakları Bakan Yardımcısı Edward Hiariej, onaylanması için Devlet Başkanı Joko Widodo tarafından imzalanması gereken yeni ceza kanununun uygulamaya konmasının zaman alacağını belirtti.

Hiariej, yeni kanunun içeriğinde çalışılması gereken çok sayıda uygulama yönetmeliği olduğunu ve yürürlüğe girmesinin en az 1 yılı bulabileceğini söyledi.

Associated Press'in ulaştığı tasarı metninde, suçlamaların eşler, ebeveynler veya çocuklar tarafından sunulan polis raporlarına dayandırılması halinde, evlilik dışı cinsel ilişkiye 1 yıla, birlikte yaşamaya ise 6 aya kadar hapis cezası öngörülüyor.

Dine küfretmek de ceza kapsamına alınıyor

Doğum kontrolünün teşvik edilmesinin ve dine küfretmenin ceza kapsamına alındığı söz konusu yeni kanun ile görevdeki devlet başkanına, başkan yardımcısına, devlet kurumlarına ve ulusal ideolojiye hakaret de yasaklanıyor. Devlet başkanının kendisine hakaret edildiğine yönelik şikayette bulunması halinde zanlı üç yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.

Yeni yasa kürtajı suç saymaya devam ederken, hayati tehlikesi bulunan kadınlar ve tecavüz vakaları için istisna getiriyor. Bu durumlarda yasa 12 haftaya kadar gebeliklerin sonlandırılmasına izin veriyor.

Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkelerinden Endonezya, Hollanda sömürge döneminden kalan ceza yasasında uzun yıllardır reform yapmaya çalışıyor.