İpekyolu Belediyesinden yalan haberlere tokat gibi cevap

İpekyolu Belediyesi Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrası arama kurtarma desteği başta olmak üzere yardım faaliyetleri ve depremzedelere yaptığı destek ile kamuoyunda büyük takdir kazandı.

İPEKYOLU 24.02.2023 20:46:00 0
İpekyolu Belediyesinden yalan haberlere tokat gibi cevap
Tarih: 24.02.2023 20:48

İpekyolu Belediyesi’nin yaptığı çalışmalardan, halkın kurumlarla olan işbirliği ile deprem bölgesinin yaralarının sarılması yönündeki dayanışmasından rahatsız olan bazı çevreler, başarılı çalışmaları itibarsızlaştırmak ve oluşan dayanışma duygusuna zarar vermek için yalan ve iftiraya dayalı haberler ve sosyal medya paylaşımları ile depremzedelere zarar vermeye çalışıyor.

ASILSIZ HABERLERE VE İFTİRALARA İTİBAR ETMEYİN
İpekyolu Belediyesi yapılan başarılı çalışmaları itibarsızlaştırmak için asılsız ve iftiraya dayalı haberleri yaptığı açıklama ile yalanladı.

Asılsız haberler ile birlik ve beraberlik ruhunu hedef alan kesimlere itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, deprem gününden itibaren yapılan çalışmalar da anlatıldı. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

DEPREM GÜNÜ YARDIM VE DEKTEK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI
6 Şubat 2023 tarihinde saat 04:17 sularında Kahramanmaraş ve 10 ilimizde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler milletimizi derinden üzmüş, ülkemizi yasa boğmuştur. Deprem felaketinin ilk anlarından itibaren ülkemiz genelinde başta kamu kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere, sivil toplum örgütlerimiz ve milletimiz, tek yürek olmuş deprem bölgesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 19 gün geçti. İpekyolu Belediyesi, depremin olduğu ilk andan itibaren hem arama kurtarma çalışmalarına hem de yardım çalışmalarına aralıksız destek sağladı.  Depremin ardından harekete geçen İpekyolu Belediyesi, depremin ilk saatlerinden itibaren AFAD, İpekyolu Kaymakamlığı ve İpekyolu Belediyesi koordinasyonunda, iş makinesi ve kamyonlarını bölgeye sevk etti.

24 SAAT ESASLI YARDIM MERKEZLERİ KURULDU
Deprem felaketinin yaşandığı andan itibaren AFAD tarafından Van ilinde Acil Sosyal Yardım Toplama Noktaları belirlenmiş olup bunlardan 2 adet yardım toplama noktası da İpekyolu ilçe sınırları içinde yer aldı.

Dolaysıyla gerekli koordinasyon, sevk ve idare işlemleri İpekyolu Kaymakamlığı ve İpekyolu Belediyesi tarafından sağlanmıştır. Toplanan acil ihtiyaç yardımları zamana karşı başlatılan seferberlik ile kurum çalışanları ve halkımızdan teşekkül etmiş ekiplerle tırlara yüklenerek ivedi bir şekilde deprem bölgesine sevk edildi.

İPEKYOLU İLÇESİNDEN 109 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ
İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, "Depremin meydana geldiği tarihten bu güne kadar 109 tane tırı deprem bölgesine gönderdik. Depremin meydana geldiği günün sabahında arama kurtarma faaliyetlerine destek olmak amacıyla iş makineleri ve kamyonlarımızı bölgeye sevk ettik. Bu araçlar halen deprem bölgesinde görevlerini yapıyorlar.

KAYMAKAM AYDIN, "TÜM HEMŞEHRİLERİMİZE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM"
İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, "Bugüne kadar maddi manevi katkısı bulunan, burada gece gündüz kar yağmur demeden çalışan kurum çalışanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, gönüllü çalışanlarımıza ve hemşerilerimize yürekten teşekkür ediyorum.  Devlet, millet el ele vererek birlik ve beraberlik içerisinde, dayanışmayla kardeşlik duygularıyla her zaman bu tür zorlukların üstesinden geldik, yine geleceğiz." şeklinde konuştu.

YALAN VE KARALAMAYA GEÇİT YOK
22.02.2023 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde “İktidarın STK'leri dinsel kimlik üzerinden ayrıştırması tartışılıyor: Ülke liyakata susadı” ve 21.02.2022 tarihli Evrensel Gazetesinin web sitesinde yer alan  “Yardımlar tarikatlar üzerinden gönderiliyor” başlıklı haberinde, İpekyolu Belediyesi’ne yönelik tamamen asılsız ve yalan beyanlarda bulunulmuştur.

Deprem felaketinin yaşandığı andan itibaren AFAD tarafından Van ilinde Acil Sosyal Yardım Toplama Noktaları belirlenmiş olup bunlardan 2 adet yardım toplama noktası da İpekyolu ilçe sınırları içinde yer almaktadır.

Dolaysıyla gerekli koordinasyon, sevk ve idare işlemleri İpekyolu Kaymakamlığı ve İpekyolu Belediyesi tarafından sağlanmıştır. Oluşturulan bu lojistik merkezlerine tüm Vanlı hemşerilerimiz, meslek odaları, dernekler, sivil toplum kuruluşları ayni bağış yapmıştır.

Yapılan tüm yardımlar bulunduğumuz şehir AFAD birimleri üzerinden deprem bölgesindeki AFAD yardım noktalarına ulaştırılmıştır. Ayrıca birçok sivil toplum kuruluşu (STK) kendi imkânları dâhilinde yardım seferberliği başlatmış olup,  bu durum ülkemiz genelinde de bu şekildedir.

“Yetimlere İnfak Et Derneği’nin” deprem bölgesine yönelik yapmış olduğu yardım faaliyetine ilişkin video paylaşımının mesnetsiz biçimde Belediyemiz ile ilişkilendirilmesi,  bunun üzerinden haksız biçimde Belediyemizin çalışmalarının itibarsızlaştırılmaya çalışılması ve gerçeğe aykırı haber yapılması kabul edilemez. Van’da her kesimden hemşerimiz yardımlarını deprem bölgesine ulaştırmak amacıyla seferber olmuştur. Yardımlar Belediyemizin araçları ve kiralanan araçların yanı sıra gönüllü hemşerilerimizin yardımları ile deprem bölgesindeki AFAD noktalarına taşınmıştır. Bunun dışında birçok dernek vakıf da kendi imkânları ile yardım seferberliği yapmıştır. Belediyemizin söz konusu dernek ile herhangi bir bağı bulunmamakta olup meydana gelen büyük bir felakete yardım için mücadele ederken bu tür konularla uğraşmak üzüntü vericidir.  Yapılan tüm yardımlar, AFAD tarafından belirlenen lojistik noktalar üzerinden toplanmış ve aynı şekilde deprem bölgesinde yer alan AFAD koordinasyon merkezleri üzerinden vatandaşlara ulaştırılmıştır.  

Sonuç olarak bahse konu yayın içerikleri tamamıyla hayal ürünü bir kurgudan ibarettir. Bu sebeple iş bu tekzibe konu yazı içeriğinde defaten belirttiğimiz gibi, sözde haberlerde kurumumuz adının kullanılması habercilik adına kamuoyunu gerçek bilgilerle aydınlatma noktasında hiçbir kaygısı olmayan gazetelerin,  kasıtlı yayın anlayışını bir kere daha gözler önüne sermektedir. Kaldı ki binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve sarılması zaman alacak birçok yaranın bulunduğu böylesi bir zamanda belediyemizi yıpratmaktan başka amacı olmayan sözde haberlerin yapılmasının, haber verme adı altında gelinen bozulmanın vicdanlarda karşılığı bulunmamaktadır.

Cumhuriyet Gazetesi ve Evrensel Gazetesinin eser sahiplerinin gerçeğe aykırı, hiçbir somut gerekçesi olmayan, yalan ve iftira niteliğindeki sözde haberleri ile ilgili tüm yasal haklarımızı hızlı, eksiksiz ve etkin bir şekilde kullanacağımızı bildirir, Cumhuriyet ve Evrensel Gazetelerinin haber değeri taşımayan;  tekzibe konu haberlerine itibar edilmemesini diler, kamuoyuna saygılarımızla sunarız.