Van Valiliği’nden kuvvetli kar yağışı, tipi ve don uyarısı

Van Valiliği Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Van merkez ve ilçelerinde kuvvetli kar yağışı uyarısı yaptı.

METEOROLOJİ 28.01.2023 11:15:00 0
Van Valiliği’nden kuvvetli kar yağışı, tipi ve don uyarısı
Tarih: 28.01.2023 11:28

Van Valiliği tarafından yapılan uyarıda, Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından elde edilen bilgiler paylaşıldı. 

Uyarıda Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Van’ın kuzey ve güney ilçeleri, akşam saatlerinden itibaren merkez ilçeleri olmak üzere tüm ilin kar yağışlı sistemin etkisine gireceği belirtildi. 

Yükseklerde yoğun kar yağışı olacağı için, görüş mesafesinde azalma, tipi, buzlanma ve don olayı nedeniyle ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istenen uyarıda şu ifadelere yer verildi;

CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ VAN İL GENELİNDE KAR YAĞIŞI
Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Van’ın kuzey ve güney ilçelerinin, akşam saatlerinden itibaren ise merkez ilçeleri dahil olmak üzere tüm ilin kar yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. 

Beklenen kar yağışlarının Cumartesi günü öğlen saatlerinden sonra Van’ın güney ve kuzey ilçelerinde kuvvetli, yükseklerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.  

Yağışların Pazar günü de Van’ın kuzey ilçelerinde etkili olmak üzere il genelinde aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

TİPİ BUZLANMA VE DON OLAYINA KARŞI DİKKATLİ VE TEDBİR UYARISI
Beklenen kar yağışlarının Cumartesi Van’ın güney ve kuzeyde yer alan Bahçesaray, Çatak, Başkale, Gevaş, Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçelerinde kuvvetli, yükseklerde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı görüş mesafesinde azalma, yükseklerde tipi, buzlanma ve don olayı, ulaşımda meydana gelebilecek aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”