Van Valiliğinden Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı!

Van Valiliğinden Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı!

METEOROLOJİ 16.12.2023 19:17:00 0
Van Valiliğinden Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı!
Tarih: 16.12.2023 19:21

 

Van’da etkili olacak kar yağışı öncesi Van Valiliğinden vatandaşlara, buzlanma ve don olayına karşı dikkatli olun uyarısı geldi.

Meteorolojiden alınan bilgiye göre bu gece saatlerinden itibaren Van genelinde kar yağışı etkili olacak. Kuvvetli kar yağışı öncesi Van Valiliğinden uyarı geldi.

 

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Pazar akşam saatlerinden itibaren Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinin soğuk ve yağışlı sistemin etkisene gireceği tahmin ediliyor. Söz konusu yağışlı sistemin etkisi ile birlikte hava sıcaklıklarının 3 ila 5 santigrat derece azalarak mevsim normalleri seviyesine düşmesi bekleniyor.

Sıcaklıkların azalmasına bağlı olarak, Yarın (Pazar) akşam saatlerinden itibaren bölgemiz genelinin (Van, Muş, Hakkari, Bitlis)  kar yağışlı sistem etkisine gireceği tahmin edilmektedir. Yağışlı sistemin Pazartesi sabah saatlerinden itibaren bölgemizi terk etmesi bekleniyor. Bölge genelinde beklenen kar yağışlarının, Van merkez ilçeleri dahil il geneli ile Bitlis çevrelerinde  kuvvetli, yükseklerde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir.

Kuvvetli kar yağışlarına bağlı olarak ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar, görüş mesafesinde azalma, eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BUZLANMA VE DON UYARISI!

Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesinin beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma, vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli kar yağışının yarın (Pazar) akşam saatleri ile gece saatleri arasında Van il merkez ilçelerinde miktar bırakacağı tahmin edilmektedir.”

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik