Van'da sıcak hava bunaltıyor

Van'da sıcak hava bunaltıyor

VAN 24.06.2024 10:24:00 0
Van
Tarih: 24.06.2024 10:26

Van'da son dönemlerin en sıcak günleri yaşanırken, vatandaşlar gölgelik alanlara sığınmaya çalışıyor. Kentte özellikle gündüz saatlerinde etkisini artıran sıcak hava, vatandaşları adeta bunaltıyor.

Son dönemlerin en sıcak günlerini yaşayan Van'da termometreler 30 ile 35 dereceyi görüyor. Son dönemlerin en sıcak günlerinin yaşandığı kentte, bunaltıcı sıcaktan dolayı vatandaşların büyük bir bölümünün sokağa çıkmadıkları gözlendi.

Yapılan son meteorolojik tahminlere göre ise kentte hava sıcaklığının 30 ile 35 dereceyi bulduğu öğrenildi. Türkiye'de sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, birçok ilde termometreler 40 derecenin üzerine çıktı.

Yaşanan aşırı sıcaklar Van'ı da etkisi altına aldı. Van'da hissedilen hava sıcaklığı gün içerisinde 30 ile 35 dereceyi bulurken, vatandaşlar parklardaki gölgelik alana sığınarak, sıcaktan korunmaya çalışıyor.

Bunaltıcı sıcaktan korunmaya çalışan kent sakinleri, ağaç gölgeleri, yeşil alanlar ve kapalı alanları tercih ediyor.

Yüzde 51 civarındaki nemin de etkisiyle hava sıcaklığının daha fazla hissedildiği kentte, sıcak hava dalgasının ilerleyen günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Van'da sıcak hava nedeniyle zor anlar yaşadıklarını ve nefes almakta zorlandığını söyleyen vatandaşlar, "Van'da son günlerde sıcak hava bu kadar etkili olmamıştı. Adeta nefes alamıyoruz. Birkaç dakika yürüdüğümüzde terler sırtımızdan akmaya başlıyor. Nem de çok fazla, sıcaklık olması gerekenin çok üstünde. Akşam saatlerine doğru biraz serinlese de gün içerisinde çok zorlanıyoruz. Allah yardımcımız olsun" dedi.

Uzmanlar tarafından yapılan uyarılarda da, başta sağlık sorunları olmak üzere, muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği belirtilerek, vatandaşların sıcak havanın etkili olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları istendi.

Yapılan uyarılarda, sıcaklıklar sebebiyle başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları önerildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHMİ TEKDUR