Van'daki camiler çocuklarla şenlenecek

Van'daki camiler çocuklarla şenlenecek

VAN 24.06.2024 10:30:00 0
Van
Tarih: 24.06.2024 10:33

 

Türkiye genelinde olduğu gibi Van'da da her yıl milyonlarca çocuğun Kur'an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrendiği Yaz Kur'an Kursları önümüzdeki Pazartesi günü itibariyle başlıyor. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü başlayacak olan Kur'an Kursu, 23 Ağustos'a kadar devam edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl 90 bini aşkın cami ile uygun mekânlarda düzenlenen yaz Kur'an kurslarında eğitimler önümüzdeki hafta başlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çocukların Yaz Kur'an Kursları'na yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Kur'an-ı Kerim ile İslam inanç esasları, ibadet, ahlak ve Hz. Muhammed'in (s.a.s.) hayatı (siyer) gibi derslerin işleneceği yaz Kur'an kursları, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaygın din eğitimi programları kapsamında ülke genelinde Pazartesi günü başlayacak.

Önümüzdeki hafta start alacak olan Yaz Kur'an Kurslarına, yoğun bir katılım olması bekleniyor. Her sene binlerce çocuğun Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrendiği yaz Kur'an kurslarının bu yıl daha çok ilgi görmesi hedefleniyor.

23 Ağustos'a kadar sürecek kursların, her yıl olduğu gibi bu yılda Van'da büyük ilgi görmesi bekleniyor. Kentteki yüzlerce camide binlerce çocuğa Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra manevi değerler de öğretilecek. Yaklaşık 2 ay sürecek kurslarda çocuklar sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de buluşacak.

İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an kursu öğreticilerinin görev alacağı eğitimler talepler doğrultusunda öğleden önce veya sonra günde 3 saat şeklinde planlanarak 8 hafta devam etmesi bekleniyor.

2024 YILI YAZ KUR'AN KURSLARI UYGULAMA ESASLARI YAYINLANDI

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl yaz tatili süresince camilerde ve Kur'an kurslarında açılan ve milyonlarca öğrenciye hitap eden Yaz Kur'an Kursları bu yıl 1 Temmuz 2024 tarihinde eğitime başlayacak.

Gündüzlü olarak 7 haftalık tek dönem halinde uygulanacak eğitim 01 Temmuz-16 Ağustos 2024 tarihleri arasında olacak. Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgilerin öğretildiği kurslar, yaz tatilinde çocuklar ve gençler için büyük bir fırsat eğitimi sunuyor. Bu kurslara kayıtlar 10 Haziran-08 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılabilecek.

Gençlerin ortam öğrenmesine imkan hazırlayan Yatılı Yaz Kur'an Kursları ise dörder haftalık iki dönem şeklinde uygulanacak. Birinci dönem; 01 Temmuz-26 Temmuz 2024 tarihleri arasında; ikinci dönem 29 Temmuz-23 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılacak. Öğrencilerin Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler alanında, öğrenme düzeylerine ve gelişim evrelerine uygun olarak temel düzeyde bilgi, bilinç ve beceri kazanmaları hedeflenen programla aynı zamanda sosyal, kültürel faaliyetler ve sportif etkinliklerle desteklenecek.

Öğrencilerde sorumluluk, fedakârlık, yardımlaşma, saygı, zaman yönetimi, empati kurma gibi değerlerin geliştirilmesi amaçlanan Yatılı yaz Kur'an kurslarına kayıtlar; birinci dönem için 27 Mayıs-08 Temmuz 2024'te, ikinci dönem için 22 Temmuz-05 Ağustos 2024 tarihlerinde alınacak. Öğrencilerin yaz tatili başlamadan, Kur'an-ı Kerim öğrenmek ve Dini Bilgilerini artırmak suretiyle verimli bir tatil dönemi geçirmek için il/ilçe müftülüklerine başvuru yapabilecek.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ