Mehmet TUĞRUL


SPOR KOMPLEKSLERİ VE STAD YERİ

SPOR KOMPLEKSLERİ VE STAD YERİ


  SPOR KOMPLEKSLERİ VE STAD YERİ

Yaklaşık 40 yıldır hem ülke futboluna hem de Van futboluna birçok alanda ve aşamada hizmet veren ve birçok haksızlığa maruz kalarak tırnakları ile başarı merdivenlerini tırmanan,  futbolun içinde olduğu yıllara başarılar sığdıran Van’ın öz evladı Mehmet TUĞRUL bundan sonra deneyimlerini yeni Nesil’e yazıları ile aktaracak.

 Hala sporun içinde çeşitli alanlarda faal hizmetlerini sürdüren Van için önemli futbol adamı Sayın Tuğrul’un çok önemli yazılarını ve analizlerini,wwwvansiyaseti.com haber sitesi için yazacak. Tüm okurlarımıza duyurulur.

Öncelikle herkese okurlarımıza takipçilerimize saygılarımı sunarak başlamak istiyorum Spor daha doğrusu futbol terimleriyle hitap etmek örneklemeleri onlarla yapmak arzusundayım.

Deneyim li futbolcu deneyimli Hoca Deneyimli Masör Malzemeci ve dahası, tecrübeyi deneyimi kazanmak çok pahalı ve çok emek isteyen çok zaman harcamanın uğraşın sonucudur.

 Bunun sonucunda olması yapılması gereken ne varsa sağlıklı olması gerekeni en az hatayla en kısa zamanda sonuca ulaştırmak demektir.

40 Yılı aşkındır Profesyonel olarak saha içinde Futbolcu olarak Kulübede Hoca olarak Yine sahada hakem olarak çizgi dışı gözlemcilik Tribünde taraftar olarak geçirdik zamanımızı.

Her türlü Lig De Süper ligde 2.ligde 3.ligde farklı konumlarda sporcu Antrenör Teknik direktör olarak görev aldık. Şampiyonluklar yaşadık Stresli geçen yıllar oldu her anlamda yaşadıklarımız var.

Yaşadığımız ilde anılmamız da genelde spor ve saha olarak bilinmektedir. Başarılarımızda başarısızlıklarımızda halkın spor kamuoyunun takdirindedir.

Bunları yazmamın sebebi sporla özellikle futbolla ilgili bu kadar yıllardan sonra konuşacaklarımızın aktaracaklarımızın paylaşacaklarımızın olduğu bu paylaşımların değerlendirilip doğru karar verilme aşamasında kararı vereceklere katkı sunmak ilimiz ve ülkemiz futboluna sporuna bir şeyler katabilme gayreti içinde olma geleceğe sağlıklı katkı sunma.

Gündem le başlayayım konuya Gençlik ve spor Bakanı Sayın Çağatay KILIÇ geçen hafta Van’daydı daha önce Depremde yıkım kararı almış stadyum un yerinin değiştirileceği konusu yıllar oldu gündemden düşmüyordu.

Hiç birimiz Stadın yerinin ne takas edilmesi nede yerinin değişmesini istememiştik. En kötü spor kompleksi olarak kalması ve yürüme mesafesinde olan yerin halkla iletişiminin kesilmemesi için ne yapılacaksa yerinde yapılması konusunu gerek ilin siyasileriyle gerek sayın Valimizle Millet vekillerimizle Gençlik spor il Müdürümüz le birlikte defalarca istişareler sonucunda gerekli mercilerle defalarca görüşülüp bu konu gerek basın yoluyla diğer basın mensuplarının izniyle adını anmak istediğim Rıdvan CAN kardeşimizin öncelikle ve inatla daha fazla yazması gündemden düşmemesi gerek Spor taban birlikleri ASKF-TÜFAD-TFFGHD Olarak yerinin değişmemesi için büyük çabalar sarf ettik. Sayın Valimiz İbrahim TAŞYAPANIN da alınan bu kararda büyük rolü olmuştur.

Bakanımız Van a geldi millet Vekillerimiz Valimiz il Başkanımız la birlikte Stadımızın yerinin değiştirilmeyeceğini orda spor kompleksi yapılacağını ayrıca stadın da orda yapılacağını açıkladı.

Ancak? Genel konuşmalarında bireysel sporla ilgili kompleks ön planda gibime geldi stadyum un büyüklüğü konusunda kafamız pek net değil En az 20.000 kişilik olması gerektiğini ifade ettik ama sonuç ne olur bilemiyoruz.  

Eğer ilde yapılacak bir hizmette o ildeki o hizmette bulunan sivil toplum örgütleri ve Hizmette bulunan temsilcileri dikkate alınmazsa eksik kalır mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Neden mi kalıcı tesisleşmede geri dönüşün olmadığından hata yapmamak adına karar verme mercileriyle verilecek kararın sağlıklı olması için yapılacak istişareler çok büyük önem arz eder.

Biz proje onaylanmadan camiayla paylaşılması veya temsilcilerle paylaşılmasının çok önemli olacağı kanaatindeyiz.

Birde Kısaca Bakan beyin Stat yerinin projesi dışında ki projeyi de anlatayım kısaca dedim ama? Eğer faaliyete geçerse çoook kocaman büyük bir proje olarak gördüğüm Semt sahaları yanında küçük spor kompleksi Milli eğitimle ortaklaşa yapılan sözleşme gereği okullara spor salonu ve bu salonların halka açık olması projesi ki hayallerimizdir, Kulüpleşmenin önemi ve kulüpleşmek için proje çalışmaları.

Bunlar benim için uzay projeler Bunların yapılacağından endişemiz yok zamanın kısaltılması yararımıza olacaktır.

Ancak Takas sonucu olmadığı için stadın küçük olması endişemiz var. Bütün illerde yapılan statların takas karşılığında yapıldığını biliyoruz takas olmadığında stat için ayrı bütçenin Spor Bakanlığınca ayrılamayacağını da biliyoruz azami olarak yirmi binin altına düşmemesi umudundayız.

Son olarak Bakan beyle aramızda geçen konuşmada il toplantısı sonucu Spor temsilcileri olarak düşüncelerimizi aktarmak istediğimizi ısrarla tekrar edince en son program bitiminde uçağa yolcu ederken Sizleri Ankara’ya bekliyorum dedi en kısa zamanda konuyla ilgili düşüncelerimizi aktarmak için randevu talebinde bulunacağımızı belirterek Bu hafta noktayı bırakalım. 

 Derken YENİ YILIN İLİMİZE ÜLKEMİZE İSLAM ALEMİNE HAYIRLAR GETİRMESİ KARDEŞÇE KENETLENEN  ELLERİMİZİN DAİM OLMASI DİLEĞİYLE SAYGILAR SUNARIM

 

Mehmet TUĞRUL