Mehmet TUĞRUL


İLİMİZ DE FUTBOL

İLİMİZ DE FUTBOL


 İLİMİZ DE FUTBOL 

Geçen yazımızda TFF yi Futbolu yönlendireni dizayn edeni patronu nu konuştuk.Patron nun görev şekli nin nasıl değiştiğini anlatık,artık ihaleden gelen söz sahibi kulüplere aslan payı dağıtılan, gerisi Türkiye de ki ayakta durmaya çalışanlara pay edilen bir pay ve paydaş lığı konuştuk.

Bunu tekrarlamamım sebebi,

Kulüp idareciliği nin birinci görevi amacı gelen paydan alınan hisseden faydalanmak için o külüpte ne kadar kalınabileceği kalmak için ne kadar direnç gösterebileceğidir.

Amaç hedef bu oluyor amaç kalmak için günlük haftalık maç kazanmak kazınılan her maç ın ölçüsü nü başarı saymak.

BUNU TEKRAR YAZIYORUM KAZANILAN HER MAÇIN ÖLÇÜSÜ NÜ BAŞARI SAYMAK 

Maç kazanmak ayrı,maratonu şampiyon bitirmek,küme düşmek, veya ligde kalmak ayrıdır. Niyet başka olunca başarı nın şekli değişiyor.

Az bir Futbol konuşalım.Futbol çok pahalı ve dünyaca büyük kitleleri arkasından koşturan büyük oyun.

Oyunun içinde olmak için ,çok deneyim tecrübe ve emek vs.vermek gerekiyor,ki oyuna,oyunda olacak hata sayısını hem ekonomik olarak hem teknik olarak en aza indirgeye bilmek.

Futbolun seyriyle Futbolun yapılanması (Kulüp Takım,Alt yapılar vs.)aynı şey değil seyirde, yorumlamak değişmek,takım kurmak sporun keyifli boyutu.

Yapılanmak için tabiri caizse bir fırın ekmek  yiyeni bulmak gerekir.

Futbolle her anlamda iç içe olmuş kişileri bulmak gerekir. 

Neden mi Sadece pröfesyönel takım için konuşalım. 

Önce Bütçene göre hedef bırakmak zorundasın, Hedefin bütçen ne olursa olsun işin en pahalı olan boyutuyla transfer ve sezon planlanması yapmak zorundasın.

Bu transfer öyle de olda böylede olsa yapılacak. Transfer komitesi bu kadar pahalı ve yapacağın transferin isabetli olabilmesi için kimlerden nasıl oluşması gerektiğini  belirlemek için,Futbolu çok iyi bilenlerden oluşması şartı mecburiyeti vardır. 

Futbolcu listesi çıkartacaksın teknik taktik boyutu kim nereye Nasıl tercih edilmeli boyutunu Rast gele yapamazsın,yapacak olan kişi veya kişiler mutlaka deneyim tecrübe ve işin içinden gelmesi şartı vardır.

YADA YETKİ VERDİĞİN KİŞİLER KENDİNE MENEJER LER TAYİN EDER MENAJERİN DÜKKANINDA NE VARSA BUYURUN DER HEM PARANI HEM LİGİNİ BAŞTAN BİTİRİR 

SON YILLARDA HERTARAFTA  VANSPOR DA DA YAŞANAN GİBİ SEZONU BAŞTAN KAPATIRSIN

ŞİMDİ ilimizden devam edelim.

Harcanacak olan para,Belediye den takviye ve TFF den gelen pay, 

Cebinden veren var mı el KALDIRSIN ben 40 yılı aşkındır burdayım 2000 sonrası için konuşuyorum. 

Kimler aday olur.Vanspora futbolun içinden  pröfesyönel Futbolle ilgili gelen adaylardan kim var.Oda EL KALDIRSIN.

Kim bu işi Pröfesyönel kişiyle yapmış diye duyanınız var mı,geçmiş yönetimlerin kadrosuna siz bakın ben isim saymayayım

Be kardeşim milyonlar harcayacaksın harcadın, kiminle harcadın harcadığın milyonların dönüşü Ne oldu boş sıfır sil baştan oldu ne anladık ve şöyle bir 10 yıl geri baksak.

Kulüplere getirilen bu milyonları harcayan kişiler,futbolun neresinden geldiler,şimdi futbolun neresinde veya sahanın neresinde ler yok esameleri okunmuyor.

Kiminle harcadılar bu milyonları menajer lerle eş dost tavsiyeleriyle ,kim harcadı komiteler ve yönetim.

Komite de kim var. Terminal müdürü,Saha Amiri ,Partili Hasan Başkan'da Kontenjandan Haşmet bey,

Hiç bilmediğin veya Pröfesyönel takımla Futbolle uzaktan yakından ALAKASIZ kişiler haydaaa. 

Şampiyonluğa oynuyoruz la başlıyor bide , sonuç milyonlar gitti terminal müdürü terminale saha amiri sahaya herşey sil baştan. Ama şunu DA söylemek şartı doğuyor bu kadar masumca da ayrılış olmuyor. ORASI Allah'a havale 

Yaa o parayı hiç değilse ildeki gençlere antrenörlere harcasaydın bari yok.

Birde o şehirden Futbolle ilgili kimse yi yanlarına sokmazlar,Yıllarını vermiş her türlü Futbolun içersinde gelmişler yetmez,

Neden derseniz hesapsız sorgusuz bir para var sen olamazsın,olsan onlar olamaz

yazı uzuyor uzayınca okunmaz oluyor. 

EL HASIL yeter madem para TFF den gelen pay ve Belediye nin katkısıyla idare ediliyor. Yine denetim için belediye istediği kişiyi Başkan yetkili yapsın gerisi ilin spor dan seçilmeli

Bu işle yoğrulmuş kişiler olmak zorunda olmadığında başka kişiler menejerler başka niyetle para harcanır durur.Sonuç aynı sil baştan 

Konu futbol sa Futbol camiasından yapılansın,en azından ne yaptık diyebileceğimiz birileri olsun karşımızda.

Öyle isimler kulüplere geliyorki birbirimizi tanımıyoruz. 

Bu sadece bizde olan değil Erzurum'da aynı Elazığ'da Edirne'de Hatta Erzurum mu Resmen FETÖ CÜLER sarmıştı söylentileri vardı asla kimse yaklaşamıyordu.

Ama bu böyle diye Futbol kulüpleri Birilerine rant yeri değil.

Birilerinin siyaseti kullanarak kıyaklar çekilecek yeri hiç değil biz kendi ilimizde 

Artık bunları yaşamak istemiyoruz.İlimize sahip çıkacaz Antrenör futbolcu alt üst Ne varsa il e yansıtmadıkça anlam ifade etmediği gibi görsellikten başka bir şey de değil.Tabiki transfer de yapılır. ama yapılanma yapmazsan ne ildeki gençlerde umut olur,ne de harcadığın doğru olur.Bunun açılımı uzundur önümüzdeki yazılarda konuşuruz.

Artık yetkililerden beklentimiz Eti kasaba Ekmeği fırıncıya,Elbiseyi terziye verin bu gençler bu il hepimizi yakından ilgilendiriyor.Artık sessiz kalmak rahatsız ediyor, kalmayıda düşünmüyoruz. Bölge miz içinde aynı şekilde düşüncelerimizi yazacaz kime duyulabildiysek veya kim sahip çıkacaksa artık. 

Saygılarımla