Abdulhalim Almalı


GAZETECİLER VE GENEL SEKRETER

GAZETECİLER VE GENEL SEKRETER


 GAZETECİLER VE GENEL SEKRETER

Kamuoyunu bilgilendiren gazetecilerin önemli bir bölümüne kapalı olan Van büyükşehir belediyesi genel sekreteri Mehmet Yaşar 8 yıl aradan sonra gazetecilerle buluştu. Gazeteci Abdulbaki Karaca'nın organizasyonunda gerçekleşen toplantıya gazeteciler büyük ilgi gösterdi.

Yıllar sonra da olsa belediyede önemli görevlerde bulunan ancak son sekiz yılını atıl durumda geçiren genel sekreter Mehmet Yaşar Bey kendisine sorulan tüm soruları cevaplandırdı. Kamuoyunun bilmediği fakat genel sekreter Yaşar'a yaşatılan durumu anlattığında insan bu kadarda olmaz dedirtir cinsten.

 “2009 seçimleri sonrası makam odamın kapısı kırılarak içindeki tüm eşyalar boşaltılmak suretiyle sadece bir masa ve bir sehpa bırakıldı. Ondan sonra dairede oturacak bir sandalye bulamadım. O kapı kırılma hadisesi de iki defa olmuştu. Her ikisinde de resmi müracaata bulundum. Hiç bir şekilde cevap dahi verilmedi. Müracaat evrakları bende mevcuttur.”

Belediyede işini yapan ve çalışmak isteyen hiçbir kimseye dokunulmayacağını belirten yaşar, belediyede muhasebe işiyle ilgilenenlerden kayyum tarafından istenilen bilgiler verilmiştir. Borçların rakamlarını Bekir Kaya’nın atadığı isimlerden aldıklarını ve bunlar kendilerinden istenilen bilgileri olduğu gibi yansıtmışlardır.

Genel Sekreter Yaşar, “Borç miktarını kesinlikle abartmıyoruz. Hatta VASKİ’nin yükselen borcu dolayısıyla şimdi Van Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 200 milyon TL daha arttı. Toplam 950 milyon TL, eski parayla 950 trilyon bir borç var.” “Bugün siz bir daire başkanı veya mali hizmetler müdüründen rakam istediğinizde istese bile yanlış rakam veremez ki. Biz tüm alt kademelerden gelir gider rakamlarını istedik ve bu borç ortaya çıktı. Yapılacak veya yapılmamış işlerin parasının eklenmesi gibi bir olay yoktur. Rakamlar doğrudur.”

Göreve geldiği günden bu yana durmadan çalıştığını merkez ve ilçelerdeki belediyeye ait kurumları yerinde inceleyip eksiklikleri tespit ettiğini belirten genel sekreter Yaşar belediyede çalışan personellerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “20 tane personel bir birimde çalışıyorsa, bunun 17 tanesi hizmet alımıdır, 3 tanesi kadroludur. Bu Çaldıran’da da öyledir, Muradiye’de de öyledir. Yani bütün ilçelerde bu böyledir. Yüzde 100, yüzde 200 oranla fazla personel çalıştırırsanız eğer, sıkıntı vardır.”

Belediyede görev yapan memur statüsündeki görevlilerin her ne kadar da seçilmişler tarafından atanmış olsalar bile devletin atamış olduğu memurlar gibi memur olduklarından dolayı, yaptıkları yapacakları tüm işleri devlet ciddiyetinde yapmak zorunda olduklarını biliyor ve ona göre davranıyorlar.

Kayyumla birlikte diğer memurlarla birlikte sorunları çözmeye çalıştıklarını özellikle şehrin gelişmesinde en büyük etken olan imar konusunda çalışma başlattıklarını bu çalışmayla birlikte inşaat alanında büyük bir canlılık yaşanacağını ve bunu başaracaklarını söyledi: “Şuan imar ile ilgili 3 yılda, 5 yılda yapılmayanın bir yılda yapılacağına inanıyorum. Şuan Belediye Meclis’in görevini biz yapıyoruz. Devletin memurları yapıyor. İnşallah Van’ın bütün sorunlarıyla yakından ilgileneceğiz.”

Yapılan toplantıda her iki kesimin birbirlerine verdikleri vermeleri gerektiğine inandıkları destekle ilimizin gelişmişliği konusunda belediye medya ilişkisinin öneminin çok olduğu vurgulandı. Her yöneticinin yönetim anlayışının farklılığı nedeniyle dün yereldeki medyanın büyük bir bölümüne kapalı olan belediye artık tüm birimleriyle halkı bilgilendirmek açısından sürekli kapılarının açık olacağını medyanın yapacağı uyarıların dikkate alınacağı genel sekreter tarafından vurgulandı.

Genel sekreter Mehmet Yaşar yönetimindeki belediyecilik anlayışında şeffaflığın olacağı, belediyede çalışan tüm personelin kendi personelleri olduğu çalışanın ve işini yapanın hiçbir ayrıma tabi tutulmadan çalışacaklarını. Kendi inancında küskünlüğe yer olmadığını olamayacağını. Kimseye kin gütmediğini aksine herkesi kucaklayacağını, merkezinde kişinin düşünce yapısından ziyade insan olduğu için değer vereceğini ve bundan böyle medyayla sık sık bir araya geleceklerini belirttikten sonara toplantı sona erdi.

Sonuç olarak, İnsan hizmet ettiği insanları sevmeye bilir, fakat sevdiği insanlara hizmet etmemezlik edemez. Bu sevginin sevdası Van Vanlı olan Mehmet Yaşarda ziyadesiyle olduğuna inanıyoruz.

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.