Abdulhalim Almalı


VAN ŞEHİRLERARASI HALK OTOBÜSLERİ!

VAN ŞEHİRLERARASI HALK OTOBÜSLERİ!


 VAN ŞEHİRLERARASI HALK OTOBÜSLERİ!

Bir şehrin gelişmesinde, tanıtımında, kalkınmasında ilde bulunan tüm kamu kurum kuruluşlarının, STK’ların, özel sektör firmalarının oldukça önemlidir. Bu makalemde konunun başlığından da anlaşıldığı üzere, şehre bölgeye katkısının veya zararının oldukça önemli olduğunu düşündüğüm Şehirlerarası Seferler yapan otobüs firmalarından biriyle Van-Ankara, Ankara-Muğla yolculuk yapan bir yakınımın anlattıklarını sizlerle paylaşmak istedim.

Aslında bu durumla sürekli yolculuk yapan biri olarak bende karşılaşmaktaydım. Özellikle Bursa ve İstanbul'daki yetkilileri başta olmak üzere buradaki merkezlerine de uyarılarda bulunmuştum. Tabii ki nasıl olsa mecburlar deyip çeki düzen verme gereği duymadılar.

'Bizler zaten yıllardır her şeye en son ulaşan, gelişmeyi geriden takip eden bir bölge de yaşamaktayız. Maalesef otobüs firmalarımızda ne yazık ki bu konuda en geri kalanlardan!..

Sürekli seyahat eden biri olarak otobüslerle yaptığım yolculuklarda Türkiye’de bölgemizde yer alan firmalarla yolculuk yapıp, olumlu bir görüş bildiren hiç kimseyi görmedim. Otogarlarda bakıldığı zaman en kötü imajlı firmalar gene bizim firmalarımız. Bunu belirterek konuya girmek yararlı olacaktır. Acaba firmalarımız kendilerine iletilen şikâyetler ile memnuniyetleri(var olduğunu sanmıyorum) ne kadar incelemektedir. Şikâyetlerdeki yaptırımları ne olmakta veya değerlendirmeye almakta mıdırlar?.

Şimdi bahsedeceğim başlıkların birçoğuna hepimiz şahit olmuşuz veya başımıza gelmiştir. Bindiğimiz koltuğun birden fazla kişiye satılması ve otobüslerde merdivenlerde taburelerde yolcuların taşındığı(Bu sıralar denetimlerden mi veya artık firmaların insafından mı tabureler yok gibi, ama son yaptığım yolculukta gene arada giden yolculara rastladım)

Halk otobüsü gibi her yerde sürekli durmalar ve yolcu alıp bindirmeler. Yolculuk sırasında, yolculara yönelik tuhaf davranışlar. (Bu davranışların en önemlisi ikramların sunulması noktasında ve yolcuların bir istekleri olduğunda, görevlilerin davranışları, sanki bir eşya taşınıyormuş gibi tıka basa dolu arabalar.)

Bu bahsettiğimiz olumsuzlukların birçoğu özellikle batı illerinde yok denecek kadar az ve dahası sunulan hizmetler, ikramlar ve davranışlar o kadar iyi ve içten ki yolculuğun nasıl geçtiğinden haberiniz bile olmuyor. Neden bölgemizin firmaları yolcularını tamamen para kazanma objesi olarak görmekte, hizmeti ikinci plana atmaktadır?..

Neden bölgemizin firmaları tüm otogarlarda ve uzun yolculuk yapan kişilerce hep kötü bir şekilde anılmakta?..

Neden firmalarımız biletsiz istediği kadar yolcu alabilirken, batıdaki firmalar hiçbir şekilde buna izin vermemekte? ..

Yolculuk sırasında dikkatimi çeken konulardan biride sürekli yollarda yolcu alan firmalarımızın görevlileri, tutarsız ücretler talep etmekte ve bilet kesmemektedir. Aynı yol için bir yolcudan 15 TL alınırken, diğer birine 20 TL denilmekte, biraz ısrar edince 10 TL ile yolculuk yapılabilmektedir. Bu konuda denetimler kimler tarafından yapılmaktadır?..

Ve bu denetimler ne sıklıkla yapılmaktadır?..

Yapılan denetimler sonucunda herhangi bir yaptırım söz konusu olmakta mıdır?..

Buradaki temel sorunun otobüs şoförlerinin kendi sahipleri oldukları araçlarda bu işi yapmaları olduğunu düşünmekteyim. Kurumsal firmalara herhangi bir kişi bir araç alarak katılabilmekte midir?

Otobüslerde görevli olanlar (Şoförler, muavinler) neye göre seçilmektedir?..

Bu kadar kötü hizmete ve muameleye rağmen yurdum insanı, görevlilerin istediklerini hiç geri çevirmemektedirler. Şu yere kadar buraya geçebilir misin denildiğinde hemen yerini verebilmekte, alması gerekenden fazla yolcu almasına rağmen yerini bir yaşlıya veya bayana verip ayakta yolculuk yapmayı göze almaktadır.

Bunun karşılığı olarak beklediği sadece güler bir yüz ve hizmette kalitedir. Yaptığım son yolculukta ayrı bölgede bulunan iki firmayı kıyaslama fırsatım oldu. Batı illerinde var olan bir firmada son yaptığım yolculukta, 10 saatlik yol boyunca, 6 sefer ikramlar yapılmış ve arada sürekli görevli personel herkese isteği olup olmadığını sormuştur.

Aynı gün içinde bölgemizin bir firmasında 16 saatlik yaptığım yolculukta ise sadece 2 sefer servis yapılmış ve görevlilerden bir şey istemek veya onları yolcularla ilgilenirken görmek mümkün olmamıştır. Sürekli gergin olmaları tesadüf mü, taktik mi çözmüş değilim

Yukarıda yazdıklarım birebir karşılaştığım durumlardır. Yetki sahibi kurumların ve firma temsilcilerinin üzerinde düşünmesi gereken konular olduğunu düşünmekteyim. Bölge insanının da kaliteli hizmeti hak ettiğini düşünüyorum. Bu ve benzeri birçok temel sorun arasında belki ufak görünebilir ama bir an önce ulusal standartlara kavuşturulması gerekmektedir.

Son olarak, modern yapıda yapılacak yeni bir otogarın, firmalarımızın temel yaklaşımlarını değiştirebileceği umudu ile. DERDİ MEMLEKET VE HİZMET OLANLARA.'

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.