Abdulhalim Almalı


VAN TEKSTİL

VAN TEKSTİL


VAN TEKSTİL

2011 Yılında yaşanan deprem sonrası Van tekstil kentin yapılması kararı alınan ve Van-Gürpınar Yolu 10’ncu kilometresinde 34 bin metrekare kapalı alan üzerinde inşa edilen tekstil kentin kurulması kararında en önemli pay milletvekili Burhan Kayatürk'ündür.

Kayatürk tekstilci olmasının avantajını hem istihdam alanı oluşturmak hem de Van'daki işsizliği azaltma adına kurulmasına öncülük ettiği tekstil kentte 32 fabrika binası yapıldı. Alt yapısı(su-Kanalizasyon-doğalgaz-elektrik) ile birlikte binaların tamamı bitirilmiş durumdadır.

Burada bulunan firmalardan biri de Van tekstil'dir, tekstilkentin genç cesur ve kararlı başkanı olan Ayhan Bayramla tekstilkenti ve kendilerine ait olan Van tekstili konuştum.

Van tekstil firmasının sahibi Ayhan Bayram İstanbul'da bulunan iş yerini kardeşleriyle birlikte buraya taşıyarak Tekstil kente yerleşmede öncülük eden firmaların başında gelmektedir.

Van tekstilin genç sahibi olan Ayhan Bayram tekstil kentte bulunan firmalarla bir araya gelip 'VATİAD Van tekstil kent işadamları derneği'ni kurarak tekstil kente tüzel kişilik kazandırma noktasında önemli bir işe öncülük etmiş.

Ayhan Bayram, tekstil kentin Van için büyük bir avantaj olduğunu, işsizliği önleme konusunda çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek bu konuda milletvekili Burhan Kayatürk'ün kendilerini yalnız bırakmayıp her fırsatta yanlarında olmasından dolayı kendisine teşekkür ederek belirtti.

Bayram, Tekstil kent yapıldığında burada işyeri açmak için DAKA'ya başvuranların sayısı 70'ti. Ancak DAKA tarafından yapılan çekilişle 26 fabrikanın teslimi firmalara yapıldı.

Şu anda 8 firma binin üzerinde çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Şu an itibarıyla 3 firmanın daha taşınma aşamasında olduğu söyleniyor.

Kardeşleriyle birlikte kurdukları Van tekstil fabrikası pantolon üretimi üzerine tasarlanıp kurulduğunu kendilerine yeterli destek verildiğinde özellikle üretimlerinin çoğunu sınır ülkelere ihracat yapabilecek kapasitede ve kalitede üretim yaptıklarını belirtti.

Van tekstilin kendi markasını üreten bir olduğunu, tam kapasiteyle çalıştığında bin kişiden fazla kişiye istihdam oluşturabileceklerini bunun da Van'daki işsizliğin hafifletilmesi açısından çok önemli olduğunu söyleyen bayram,

Hammadde eksikliğinden dolayı üretim yapmakta zorluklar çektiklerini bununda sayın vekilimiz Burhan beyin konuya eğilmesiyle aşılabileceğini umduklarını söyledi.

Kendilerine makine desteği olduğunu fakat hammadde desteğinin olmadığını, hammadde temini ve kapasite artırımına gidebilmeleri için devletten ivedilikle sıfır faizli finansman desteği beklediklerini belirten Ayhan Bayram,

Hedeflerinin on-onbeş bin istihdamdan ziyade Van'daki işsizliği bitirmeyi hedeflediklerini ve şu andaki haliyle bile OSB'yi dörde katladıklarını belirtti.

Yeni kurdukları derneğin faal hale gelmesi için özellikle milletvekili Burhan Kayatürk'ten manevi destek beklediklerini bu derneğin tüzel kişilik kazanması halinde her kafadan bir ses çıkmayacağını ve tek kaynaktan sorunlar ilgililere aktarıldığında çözümünün daha kolay olacağını düşündüklerini belirtti. Son zamanlarda çeşitli sivil örgütlerin gelip buraya sahip çıkmaları kendilerine verilmesini söylemeleri bile tekstilkentin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Bayram, Tekstilkente gerekli üretim desteği sağlanıldığında Van sanayisi açısından gelecekte en büyük söz sahibi olabileceği üzerinde durdu. Söylediği her sözün ve düşündüklerinin gerçekleşmesinin çok zor olmadığını kuruluşunda büyük emeği olan Sayın Burhan Kayatürk'ün bunu sağlayabileceği umudunu koruduklarına şahit oldum.

İşsizlik ve yatırımsızlık bir kader değildir. Siyasal istikrarın ve gücün oluşmasında yapılamayacak aşılamayacak hiçbir sorun kalmaz. Yeter ki, yaptığımız ve yapacağımız işlerde güven oluşturalım, oluşan güvenin verime dönüşmesi için yapılan işi sevelim. Sevgi oldukça diğer oluşumlar kendiliğinden gelişir. İnsan bizim memleket bizim neden olmasın gönüller bir olduktan sonra!..

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.