Abdulhalim Almalı


KÖREBE OYUNUNU OYNAYAN SİYASİLER!.

KÖREBE OYUNUNU OYNAYAN SİYASİLER!.


 KÖREBE OYUNUNU OYNAYAN SİYASİLER!.

Çocukların oynadıkları körebe oyununu bilirsiniz. İşte bu oyunu siyasiler siyasi arenada oynarsa olacağı budur.

Büyük ölçüde beklenen oldu, çünkü uyum sağlanmamıştı. Mehmet Yaşar siyasilerin istekleriyle gelmemiş getirilmemişti.

Dolayısıyla, Van'a Van'lıya yapılabilecek ihanetlerden birine daha tanık olduk!.

İçişleri bakanı Sayın Süleyman Soylu genel sekreter Sayın Mehmet Yaşar'ın yerine Kayseri'li birini atadı. Atanan kişi hakkında bilgi sahibi olmadan fikir üretmenin bir anlamı olmadığı gibi ahlaki de değildir. Çok başarılı, çok çalışkan bir bürokrat olabilir, bunun üzerinde durmayacağım.

İtirazımız atanan kişinin atanmasından ziyade Mehmet Yaşar beyin alınış şeklinedir. Bir insan bu kadar kolay harcanmamalı, bunu reva gören siyasiler unutmasınlar ki, harcanmasına ses çıkarmayanların da mutlaka bir harcayanı çıkacaktır. Adam yetiştirmenin bedel gerektiği harcamanın ise hiçbir bedel istemediği bir dönemden geçiyoruz. Allah hakkı adaleti savunanların yardımcısı olsun.

Bilindiği üzere Van büyükşehir belediyesine kayyum atandıktan sonra, belediye başkan vekili İbrahim Taşyapan genel sekreterliğe tecrübeli deneyimi işinin eri cesur biri olarak Mehmet Yaşar beyi atamıştı.

Tabii ki, bu atama özellikle iktidar cenahında birtakım iç huzursuzluklara, meclis üyelerinde içten içe kaynaşmalara yol açmıştı. Memnun olmamışlardı bu atamadan, nedeni ise kendilerine danışılmamış. Demek ki, görevden alınmaya ve yapılan atamaya itirazları olmadığı için herhalde kendilerine danışılarak alınmış ve atama yapılmış. Her ne kadar da haberimiz yok deseler körebeliği oynasalar bile!..

Nasıl olur, bizim onayımız olmadan bize sorulmadan bu atama yapılır diye kıyıda köşede ve kendi aralarında yaptıkları toplantılarda itiraz etmiş ve görevden alınması için de alabildiğine kampanyalar yürütmüşlerdi.

Onlar bunu yaparlarken, Mehmet Yaşar ne yapıyordu diye baktığımızda; 'sadece işini yapıyor söylentilere itibar etmiyordu. Hayatını ortaya koyarak kayyum atamasıyla Van büyükşehir belediyesinde göreve başlayan Mehmet Yaşar çok güzel ve yerinde çalışmalar başlatmıştı.

27 yıllık belediyecilik deneyimiyle Van belediyesinin sorunlarını en iyi bilen kişiyken, ili bölgeyi en iyi analiz edebilen şahısken, halkının teveccühünü en iyi şekilde kazanmışken, adeta yok hükmünde olan Vansporu yeniden canlandırırken, yerine Vanı hiç tanımayan başkasının atamasının yapılması Van sevdalılarının canını yakmıştır.

Böyle bir sonucu hak etmemişti Mehmet Yaşar. Olayı haber alır almaz, konuştuğum siyasiler haberlerinin olmadığını ısrarla vurguladılar. Mehmet beyin atanmasında haberlerinin olmadığı gibi alınmasında da haberlerini olmadığını belirttiler.

İnanmak, inandırıcı olmak, inandırabilmek vs. bütün bunlar kişinin toplum karşısındaki yaşantısıyla orantılıdır. İnanmak istenilse bile, insan sormadan edemiyor. Sıradan bir bürokrat ataması dahi yapılırken ilgili il milletvekillerinin ve İl Başkanı'nın haberi olmadan yapılmazken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği gibi önemli bir göreve atama yapılırken sizler haberimiz yok diyerek halkı inandırmaya çalışıyorsunuz. Doğal olarak kimse inanmıyor.

Eğer durum söylediğiniz gibi ise, genel sekreterliğe getirilen Mehmet Yaşar beyle ilgili kıyıda köşede konuştuklarınızın onda birini doğru olsa bile bu atamayla ilgili neden konuşmuyorsunuz ve size bilgi verilmeden yapılmış ise bunu yapana neden sormuyor, durdurulması için harekete geçmiyorsunuz?

Van halkı, genel sekreter Mehmet Yaşar bey'in hangi başarısızlığından dolayı alındığını bilmek istiyor. Yok, eğer başka hesaplar var ise bu hesabı da Van bozacaktır elbet. Başta Van il başkanı Zahir Soğanda olmak üzere tüm teşkilatın ve milletvekillerimiz Sn Burhan Kayatürk ve Beşir Atalay'ın derhal harekete geçmelerini umuyor ve bekliyoruz.

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.