Abdulhalim Almalı


VAN/STK VAN SİVİL TOPLUM KONSEYİ

VAN/STK VAN SİVİL TOPLUM KONSEYİ


 VAN/STK VAN SİVİL TOPLUM KONSEYİ

Van'da Mehmet Eyüp Acar'ın kurucu başkanlığında bir araya gelen bileşenlerin oluşturduğu Van Sivil Toplum Konseyinin düzenlediği Hastalığım nedeniyle katılamadığım “Güçlü Gelecek ve Yeni Anayasa için EVET” toplantısına katılım oldukça yüksek oldu.

Toplantıya şu sıralarda Van’ın vekilliğini neredeyse tek başına yürüten ve büyük bir tempo içirişinde çalışmalara katılarak destek veren yalnız adam milletvekilimiz Burhan Kayatürk,  Cumhurbaşkanı Danışmanı Mücahit Küçükyılmaz, il teşkilatı, ilimizin tanınmış birçok siyasetçisi ve AK davaya gönül vermiş gençliğin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının ilk konuşmasını kurucu başkan Mehmet Eyüp Açar yaptığı toplantıda, Acar ve ekibi bu organizasyonlarıyla dava ve dava adamlığının ne olduğunu bir kez daha ortaya koydular. Bu tür organizasyonlarla uğrunda bedel ödenmeyen davaların dava olmadığını, davası uğruna bedel ödemeye yanaşmayanların da dava adamı olamayacaklarını bir kez daha görmüş olduk.

Acar, STK’nın kuruluşunda evetle yetinmeyeceklerini, güçlü geleceğin güçlü iktidarlarla ancak gerçekleşebileceğini, güçlü iktidarın oluşması için halka gidilerek halkın bilgilendirilmesiyle sağlanılabileceği ve gençliğin her zaman buna hazır olduğuna değinmiş.

Yeni anayasanın kaçınılmaz olduğunu, bunun sağlanması ve değişimi için Van AK gençliğin hazır olduğunu, bu konuda büyüklerinden kendilerine destek verilmesi gerektiğini küskünlüklerin dargınlıkların bırakılmasını belirten Acar, büyüklerine de çağrıda bulunarak, büyükler gelin büyüklük yapın, kardeşler gelin kardeşlik yapın bir olalım birlik olalım. Hep birlikte güçlü Türkiye’yi güçlü Van’ı kuralım.

Toplumun sigortası konumunda olan gençlik, siyasetinde motor gücüdür. Bu güç kişisel ihtiraslar bastırıldığında zararı en fazla toplum görmektedir. Önümüzdeki sürçte Van’daki siyaseti büyük ölçüde sırtlamış milletvekilimiz Burhan Kayatürk başta olmak üzere il teşkilatındaki büyükler gençliğin Van gibi bir yerde yozlaşmasının aykırılaşmasının ötekileştirilmesinin önüne geçilmesi açısından destek vermeleri çok önem arz etmektedir.

Siyasal potansiyellik açısından büyük bir değişimin olması lazım. Bu değişimi sağlayacak olanlar hiç şüphesiz şu anda iktidar partisi adına siyaset yapanlardır. Kucaklayıcı olmak, dışlamaktan ötekileştirmekten küçülmekten daha fazla katkı sağlayacaktır.

Dünyadaki ve ülkemizdeki değişimlerden yaşayan her birey gibi bizler de bunlardan azade olamayız, bizi ilgilendirmez diyemeyiz. Küçük hesaplar uğruna tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu siyasal bir hareketin önünde takoz olamayız. Vanlılar Vanlı gençler ve Vanlı siyasetçiler tüm bu gelişmelerin sonuçlarının ülke genelinde olduğu gibi ilimiz ve bölgemizde de doğal olarak etkilerinin olacağını unutmamalıdırlar.

Bu bağlamda Vanlı AK gençler, kendilerini toplumun her kesimine karşı insani olarak sorumlu hisseden, toplumsal tüm gelişmeler karşısında aynı hassasiyeti ve vicdani duyarlılığı taşıyan Van'a ve Vanlıya dair her nevi sosyal, kültürel, ekonomik, politik, gençlik, eğitim ve inanç temelli sorunların tespiti ve çözümü için çalışmalıdırlar.

Toplantının referandum öncesi bir ilk olması, anayasa değişikliğinin önemi ve bu değişimin hizmet odaklı ifadelerle anlatmak savunmak yerine izahatla anlatılmaya çalışılması da çok önemli bir gelişmedir. Çünkü yapılacak olan milletvekilliği veya yerel yönetim seçimi değil sistem değişikliğidir. Bu meyanda hareketin izahat merkezli olması bile Van sivil dayanışma konseyinin önemini ve bu toplantıya cumhurbaşkanlığı danışmanlığı ve milletvekilimiz burhan Kayatürk ’ün bizzat iştirak etmesi referandum süreci hakkında önemli gelişme olarak karşımızdadır.

AK Partili siyasetçiler ve AK gençler birbirinizi küçümsemeyin kırmayın, birbirinizi ciddiye alın. Unutmayın ki, sizler birbirinizi ciddiye almazsanız kimse de sizi ciddiye almaz. Sizler birbirinizi ciddiye almazsanız kurulduğu günden hayatı hep başarılarla dolu olan bir siyasal hareketin temsilcileri olarak bunun vebalinden kurtulamazsınız.

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.