Mehmet TUĞRUL


VANSPOR BU HAFTA

VANSPOR BU HAFTA


 VANSPOR BU HAFTA 

SİSTEM DİZİLİŞ VE BASKI

 Bugün Vanspor Kızılcabölük maçı SEYİRCİSİZDİ.Geçen maç sahadaydık olumsuzluklar vardı ama sahayı kapatacak bir olumsuzluk yoktu,bu kadar basit rahatsız edici davranışlar doğru değil,o raporu yazan temsilcinin araştırılması kasıtın olup olmadığına bakılması ve onu sahalardan uzaklaştırılmasının daha doğru olacağı düşüncesindeyim.

Bu haftaki maça gelince 

Şimdi,sistem diziliş ve maçı yönlendirme, mecburen takımdaki oyuncunun,fiziksel zihinsel,oyun anlayışın daki kapasitesine  bakılarak,uygulamayı ona göre yapma mecburiyeti gerektiriyor.

Geleneksel hale gelmiş sistemler,dizilişler zorlamayla,uygulamaya geçirilmeye çalışılması,çoğu zaman sonuç vermiyor,genelde olumsuz olarak geri dönüyor. Örneğin tek santrafor, iki ön libero satraforun arkasındaki 3 lü duruş gibi,

skora göre, ya çok önde gol aranıyor yada çok geride defans yapılıyor.

SAHADAKİ SPORCUNUN PSİKOLOJİSİ BU 

Vanspor özellikle 2.yarı seyrettiğim maçların genelinde maçın ilk yarısı oyunu rakip alanda  pres yaparak takımı çıkartmamaya hata yapmaya ve sonuca gitmeye zorluyor.

Geçen maçlarda da ilk yarıda o baskılar gol getirdi,ancak ikinci yarılar bazen skoru korumaya yetmedi,hatta atılan golden sonra,rakip takım baskısı daha fazla olduğu da görüldü.

Rakip sahada pres yapma rakibi ordan çıkarmayıp hataya zorlama maçın,belli bölümlerinde olması gerekir,sürekli olarak o  pres baskı uygulanırsa o dayanıklılığa dirençi gösterecek futbolcu sayısı nın fazla olması veya takım halinde o sorumluluğu herkesin aynı anda alması şartı vardır. 

Aksi halde o kadar yüklenmeye direnç gösterecek futbolcun olmazsa,maçın diğer bölümlerinde büyük düşüşler,sahada saklanmalar oyundan uzak kalmalar başlar,

Vanspor bugün ilk yarı da o baskıyı tekrarladı,rakip Kızılcabölük defans ta hem dikkatli hemde uyum içinde sorumluluk alarak durmasına rağmen yinede Vanspor gol olmasada net pozisyonlar yakaladı.

Ancak ilk yarı rakip alanda oyunu tutmaya çalışan Vanspora karşı savunma yapan Kızılcabölük,

İkinci yarı  daha diri fiziksel üstünlükle başladı.

Maçı kazanma arzusu çok fazla olması , oyun hakimiyeti ni ele alıp net pozisyonlar yakalamasını sağladı ve ardından gol geldi.

Defanstan orta alandan Yakaladıkları topu pas yaparak çıkmaya çalışmaları olumlu sonuç verdi,oyunun bazı bölümlerinde pas yapma oranları da çok fazlaydı.

 Vanspor un yaptığı değişiklik forvette çoğalmaya sonuç vermeyince, defanstan ve orta alanın sağından,solundan ceza sahasına indirilen toplarda da Rakip takım defansı hava hakimiyeti de iyi olduğundan hem topu karşıdan gördüklerinden uzaklaştırmaları çok rahat oldu ve 

Sonuç 1-0 Kızılcabölük ün üstünlüğüyle maç bitti.

Sistem ler dizilişler maça hakimiyetini sağlar.Ancak maçı kazanmak için her zaman çok iyi oynaman yetmediği gibi , kötü oynamanda skora olumsuz yansıyacak diye futbolda bir sonuç yoktur.

Maçın geneline olan hakimiyet,oynadığın maçların genelinde olumlu sonuç alacağın göstergesidir, Bu hafta Vansporda maç konsantresi de eksik ti sonuca olumsuz yansıdı,

Futbol da olağan durumlardır,önümüzdeki maça bakacaz.

3 Puanlı sistemde her hafta sıralama ve kimin ne yapacağı da çok belli değil, değişken dir. 

Önümüzdeki hafta ya bakıp üstlerden kopmama hedefini devam ettirecez.

Mehmet TUĞRUL